Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Čemu nas uči primer Nagorno Karabaha i hoće li Vučić posetiti u Hagu svog prijatelja Hašima Tačija

Komentari (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 11 novembar 2020 16:47
1244
Nikada mu nije palo napamet da uključi Rusiju u rešavanje kosovskog pitanja i pored činjenice da su ga na tu"mogućnost"podsećali visoki zvaničnici iz Putinovog okruženja.
Na nepoštovanje suvereniteta države Srbije na osnovu Rezolucije 1244,odala ga je mala nesmotrenost,Frojdova omaška,kada je tu rezoluciju,prekrstio u 1944.
A kako se u okvirima međunarodnog prava rešava pitanje Kosova,pokazuje izveštaj sa terena Nagorno Karabaha.
Zbog čega ne/pomenutom ne odgovara makar zamrznuti konflikt,znaju njegovi savetnici i saradnici sa kojima se sastajao na belo-svetskim destinacijama.
Poslanici,stranačke kolege,mediji,ni da pitaju.
On dalje radi na zadatku"mini šengen"sa Milom,Edi
Ramom..kao da ništa nije bilo,kao da Albanija nije de fakto okupator,a da Crna Gora i Makedonija nisu priznale tu ućk terorističku tvorevinu.
Zna li neko o čemu se radi?
Preporuke:
85
30
2 sreda, 11 novembar 2020 16:57
Zvonimir Bgd
Ovih osam godina njegove vladavine karakteriše permanentna izadaja srpskih državnih i nacionalnih interesa u južnoj srpskoj pokrajini.

"Njegove vladavine". A ko je doveo NjEGA na vlast?
Pokušao sam da pronađem zvanični sajt Otadžbine. Nema ga, osim naloga na fejsbuku gde izdaju saopštenja. Pronašao sam vest o osnivanju iz januara 2017. na sajtu kmnovine.com gde se navodi ko čini narodni pokret Srba sa KiM "Otadžbina":
Njega čine pre svega članovi nekadašnjeg Pokrajinskog odbora Demokratske stranke Srbije sa dvanaest opštinskih odbora kao i pripadnici političkih stranaka Demokratske stranke, Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije koji su bili za bojkot separatisitčkih izbora u režiji Prištine 2013. godine kao i protivnici izdajničkog Briselskog sporazuma zbog čega su napustili pomenute stranke.

A šta su istaknuti članovi DSS, DS, SNS radili pre 2013.godine? Čuvali Kosovo? Ne. Izdaja Kosmeta traje duže od "ovih osam godina". Svih 20 godina.
Preporuke:
88
34
3 sreda, 11 novembar 2020 17:03
Kada se opredelimo za slobodu i kaznimo veleizdajnike, Srbija će povratiti celovitost. Do tada, rijalitizovana, ucenjena i kompradorska srbija, prisilno propada, nestaje i izumire u gluposti, neznanju i (auto)okupaciji.
Nadajmo se da se ni Putin nikad više neće rukovati sa teroristom. Kada se građani Srbije opredele za adekvatnu kaznu nad teroristima i saradnicima, odustanu od briselsko-vašingtonske veleizdaje i iluzija o Zapadu, saberu se stvaranju države i zajednice, kada se ponovo odluče za odbranu dece, suverenitet, solidarnost i socijalnu zaštitu, za majku Prirodu i život dostojan čoveka razlikujući neprijatelje od saveznika - na dohvat ruke biće oslobođenje od SAD-NATO-EU okupatora, separatista i izdajničkih privatnih izvršitelja kapitala na vlasti, a velikoalbanski zločinci biće kažnjeni za svako ranjeno, ubijeno i masakrirano dete, kao i za druge otete, mučene i ubijene. Pravda će uslediti i za stotine hiljada proteranih i opljačkanih. Srpska policija i vojska trebalo bi da širom južne pokrajine hapse teroriste, kako bi se Srbima, Romima i drugima omogućio bezbedan povratak na svoja ognjišta, a velikoalbanski šovinizam sa genocidnim tendencijama mora se strogo kazniti radi trijumfa ljudskoga.
Preporuke:
55
17
4 sreda, 11 novembar 2020 18:13
Bojan, Priština
Odlično zapažanje i odličan tekst. Očitali su lekciju svima jer i oni koji ne daju Kosovo, sumnjaju da ga možemo vratiti, jer nas je propaganda ubila ovih 20 godina.

A evo Azer su to eksperimentalni dokazali, šta god ja mislio o padu kršten zemlje u muslimanske ruke.
Preporuke:
49
16
5 sreda, 11 novembar 2020 18:56
El_Komandante
Primer Nagorno Karabaha nas uči da Rusi nisu najpouzdaniji saveznici.
Preporuke:
25
70
6 sreda, 11 novembar 2020 20:05
saveznici
@El_Komandante
Primer Nagorno Karabaha nas uči da Rusi nisu najpouzdaniji saveznici.

Da, narocito nisu dobri saveznici izdajnicima svoje zemlje, a koji suruju sa NATO satanistima i "zapadnim prijateljima", a od Rusa ocekuju da su duzni da ih brane.
Preporuke:
71
10
7 sreda, 11 novembar 2020 21:22
Sale
@el komandante

Baš nasuprot, i u tekstu je navedeno! Dok Jermeni, na čelu sa preletačem I predsednikom nisu krenuli da napuštaju savezništvo sa Rusijom, Turci nisu smeli da pomisle na Nadgorno-Karabah.
Preporuke:
54
4
8 sreda, 11 novembar 2020 21:59
Bojan, Priština
@saveznici

Turskoj nije smetalo što Azerbejdžan ima posebne i vrlo bliske odnose sa Rusijom, naročito one poslovne - da Arebejdžanu pruži punu podršku, između ostalog i vojnu koja je u ovom slučaju ključna.

Ja ne razumem taj argument da je Jermena vlast prozapadna pa su ih pustili niz vodu, koliko je to zatupljujući stav kada se ima u vidu da su protiv Jermena bili direktni neprijatelji Rusije koji su se tu sjatili sa Sirijskog fronta i koji bi ruske glave mnogo drže otsecani od jermenski.
Preporuke:
11
8
9 sreda, 11 novembar 2020 22:08
Spiridon
@ Zvonimir Bgd
A šta su istaknuti članovi DSS, DS, SNS radili pre 2013.godine? Čuvali Kosovo? Ne. Izdaja Kosmeta traje duže od "ovih osam godina". Svih 20 godina.
Stanje na Kosovu se nije promenilo od povlačenja srpske vojske i policije sa Kosova i Metohije u junu 1999. pa sve do potpisivanja veleizdajničkog Briselskog sporazuma na proleće 2013. Da se podsetimo samo, članovi DSS i DS su te 1999. kada se naša vojska sve uz pokazivanje ona čuvena tri prsta jer smo kao fol pobedili NATO bili ništa tj obični građani, kao što su bili u opoziciji i 2013.. Članovi SNS-a su opet te 1999. godine bili članovi SRS-a, i kao takvi su zauzimali sledeće pozicije u vladi saveznog premijera Momira Bulatovića tj republičkog premijera Mirka Marjanovića. Tomislav Nikolić potpredsednik republičke vlade, Maja Gojković potpredsednica savezne vlade, Aleksandar Vučić ministar informisanja u republičkoj vladi. Isti ljudi su bili gle čuda i u vlasti koja je potpisala Briselski sporazum. Toliko..ّ.
Preporuke:
29
29
10 sreda, 11 novembar 2020 22:30
Ivan Grozni
U sukobu Jermenije i Azerbejdžana uvek sam bio i biću na strani Jermena. Treba biti iskren i priznati da je međunarodni položaj Azerbejdžana lakši od položaja Srbije i da za razliku Srbije iza sebe imaju moćnog saveznika - Tursku. Takođe, Azerbejdžan ima i jedno moćno oružje - naftu. Bez obzira na to, osnovne karakteristike azerbejdžanske politike bile su sledeće:

1. Od sklapanja primirja 1994.,Azerbejdžan nije zaključio nijedan štetan sporazum koji se tiče Karabaha.
2. Nijedan relevantan faktor u Azerbejdžanu nije zastupao stav kako je potrebno odreći se Karabaha, kako teritorije nisu važne itd.
3. Osim jednog rudnika zlata u blizini granice s Jermenijom i šuma, Karabah nema drugih priborodnih bogatstava. Tamošnje stanovništvo je takođe siromašno. Niko od Azera nije rekao ne treba nam ta siromašna teritorija.
4. Svako ko je pokušao da uđe u Azerbejdžan a da su azerbejdžanske vlasti imale dokaz da je bio u Karabahu, krivično je odgovarao za ilegalan prelazak granice.
Preporuke:
28
7
11 četvrtak, 12 novembar 2020 03:27
Sve sama bagra...
... gospodo!
Preporuke:
13
3
12 četvrtak, 12 novembar 2020 06:36
Dingo
Pa dobro, ako treba da ga poseti Vučić onda svakako treba da ga poseti i Emanuel Makron koji ga je postavio na počasno mesto medju državnicima prilikom obeležavanje 11.novrmbra pre par godina, o Frederiki Mogerini da ne pričamo...
Preporuke:
19
1
13 četvrtak, 12 novembar 2020 07:42
gavrilo
Amin!!!
Preporuke:
9
3
14 četvrtak, 12 novembar 2020 09:25
Žarko
Naivno je praviti ovakve direktne paralele bez pomena geografije.
Južni Kavkaz je pre svega ruska interesna sfera,gde pored Rusije, Turska i Iran kao veliki regionaalni igrači imaju svoje interese.
Pogledajte Srbiju, mi smo ostrvo u NATO moru sviđalo se to nama ili ne.
Kao što Jermenija zavisi od Rusije (nije slobodna) ni Srbija nije slobodna, radimo za tuđe interese. Kako su prošle druge zemlje zavisne od Evrope (Nemačke) a kako od Rusije, to je pravo pitanje?
Preporuke:
7
18
15 četvrtak, 12 novembar 2020 10:30
Piksi
Ali mentori AV su na Zapadu, većina naroda to prihvata...
Preporuke:
9
3
16 četvrtak, 12 novembar 2020 11:40
Aleksa
Korektan tekst s obzirom na misao koja je iskazana. Naravno, svaka poređenje sporova između naroda je slojevito i ima i sličnosti i razlika.
Iz toga šta se dogodilo vidi se da postoji uvažavanje interesa i sagovornika između Rusije i Azerbejdžana i da je rusko posredništvo i garancija bilo ključno da se dođe do smirivanja i mogućnosti dugoročno stabilnog rešenja.
To nije preko noći dogovoreno. Pad Stepanakerta bi onemogućio bilo kakvu mogućnost korektnog odnosa između Jermenije i Azerbejdžana. Treba priznati Azerbejdžanu da je trezveno sagledao mogućnosti dokle je smisleno da nastupaju.
Premijer Jermenije je ispao iz igre, a jermenske interese je zaštitila Rusija. Nažalost, svet ne funkcioniše tako, da se do ovakvog rešenja dolazi bez žrtava. Da je Azerbejdžanu i Jermeniji mogao da bude ponuđen baš ovakav sporazum sa održivom perspektivom za Nagorni Karabah kao dela Jermenije, bez neprestane napetosti sukoba i koji je samo formalno u sastavu Azerbejdžana ne bi izginulo toliko mladosti.
Preporuke:
7
3
17 četvrtak, 12 novembar 2020 12:55
A, da oni okupiraju nas...
... a ne mi njih? Možda će da nam krene?

Šta kažeš, Vučiću?
Preporuke:
9
3
18 četvrtak, 12 novembar 2020 13:06
Sta ce se sutra nuditi?
Primjer Jermenije pokazuje i to da je bolje prihvatiti ono sto se nudi na stolu danas jer ce sutrasnja ponuda biti mnogo gora.
Preporuke:
4
19
19 četvrtak, 12 novembar 2020 13:12
Konvertit
Auuuuuu... pa ovo baš boli!!!
Preporuke:
7
3
20 četvrtak, 12 novembar 2020 16:02
brlj
Zamrznutih konflikata ima po celom svetu. Pa čak se i `rešeni` pokazuju kao, faktički - zamrznuti (veliko-mađarski revizionizam, recimo). Nagorni-Karabah je specifičan. Osmanske - veliko-turske ambicije Erdogana kojim ograničena (ne)moć EU i natovskog Zapada, očigledno daje `krila` -grade novu geo-strategiju u veoma zanimljivoj Srednjoj Aziji. Erdogan u svoju strategiju uključuje i tursku ambiciju da postane energetska sila (istraživanja kod Kipra i na drugim mestima u sredozemlju. Pouzdanje Jermena na svoju zapadnu dijasporu pokazalo se kao - nedovoljan činilac... I konflikt na KiM je takoođe faktički zamrznut, eto već treću deceniju. Zapad je priznao lažnu državu, i umesto EU nudi - `balkansku uniju`. Iako ni sam ne zna šta će sam sa sobom.
Nije da je njegov AV loš, nego još pokušava da ubedi i one koji se protive bezakonju priznavanja "Kosova" da je to racionalno i neophodno. Ni pouzdanje na Zapad ne donosi trajnije, pozitivno rešenje za okupirano srpsko KiM...
Preporuke:
12
1
21 četvrtak, 12 novembar 2020 17:52
zamrznuti konflikt
Pa čitav svet je u nekoj vrsti zamrznutog konflikta. A to da će Vučić uraditi nešto pametno i korisno za srpski narod mogu da veruju samo naivni i oni podložni masovnoj hipnozi propagandne antisrpske msšinerije.
Preporuke:
8
1
22 četvrtak, 12 novembar 2020 18:32
Neporobljeni Srbin
Red bi bio da ga poseti u Hagu, pa braća su! Doduše jedan je posunećeni i poarnaućeni Srbin, a drugi je ćaplavi i povraćeni (kao ona stvar) Srbin; a objica su retardirana! A sastajali se na tajnim lokacijama, da bi razmenjivali nežnosti (verovatno).
Preporuke:
7
1
23 petak, 13 novembar 2020 12:02
Milojko nisandzija
Mala ispravka.
Nije vlada Jermenije izgubila (pasivno) podršku Rusije nego je se (aktivno, činjenjem) odrekla tj odbacila dalju saradnju sa Rusijom.
E to i naše gospodstvo pokušava da uradi.
Preporuke:
5
0
24 ponedeljak, 16 novembar 2020 01:23
Vlada
Porediti u ovom slučaju Azerbejdžan i Nagorno Karabah sa jedne, i Srbiju i Kosovo i Metohiju sa druge strane jednostavno nema veze s'vezom!

Prvo, tu državu koju su jermeni proglasili u Nagorno Karabahu čak ni Jermenija nije zvanično priznala.

Drugo, na teritoriji te jermenske države, bili su samo pripadnici njihove tj. lpkalnih formacija i jermenske regularne armije i Azerbejdžan je ratovao samo i isključivo sa njima.

Tamo nije bilo stranih vojnih kontigenata, recimo ruskih, koji bi garantovali njihovu teritorijalnu celovitost.

Da li autor ovog članka stvarno misli da bi u slučaju nekog hipotetičkog rata koji bi Srbija pokrenula u cilju vojnog zaposedanja, ili oslobadjanja, kome kako draće, teritorija KiM-a, Srbija ratovala samo i isključivo protiv nekih lokalnih i eventualno formacija Albanske vojske?
Preporuke:
3
4
25 ponedeljak, 16 novembar 2020 20:11
Aleksa
za "Vlada"
Porediti u ovom slučaju Azerbejdžan i Nagorno Karabah sa jedne, i Srbiju i Kosovo i Metohiju sa druge strane jednostavno nema veze s'vezom!

Dodao si stvari o kojima uopšte nije pisano u tekstu, zato ti to tako može da izgleda.
Suština je na "zamrznutom konfliktu" i čekanju, a ne u delovanju protiv "zamrznutog konflikta" i odricanju od teritorije. Jedina analogija između Beograda i Bakua koja radi u tekstu jeste ona sa čekanjem na pogodan momenat i ne odricanjem od teritorije nad kojom se nema kontrolu, a postoji utemeljenje pripadanja u međunarodnom pravu. I tu autor staje. Naravno, teritorija se oslobađa i osvaja vojnim putem, ali to je korak koji nije ne samo najbliži, ali ni realan u postojećem stanju.
Još jednom, ne pokreće se pitanje vojne akcije. Tekst se oslanja isključivo na vučićevom (i njegovih pokrovitelja)negativnom delovanju protiv narodnih i državnih interesa.
Ispravi me ako sam pogrešno zapamtio. Čini mi se da si ranije pisao o tome, kako je Srbija izgubila Kosov?
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner